College Commitments

FC DELCO College Commitments

Our FC DELCO Class of 2021 is unprecedented. Approximately 50 players have already committed to play soccer in college -- and all of them have made it happen through a pandemic, hard work, canceled spring seasons, and a shortened fall season. Despite the challenges, they have persevered. And we at FC DELCO are thrilled to celebrate their commitments. 

And our commitments from the FC DELCO Class of 2022 is growing! 

If you are a player for FC DELCO and have committed to a college program, please fill out the following form AND send us an email (copy your coach too!) to share the good news!

 

2021 College Commitments
Updated: 6/18/21

 

Afolabi Amosu - Penn State Abington (B ECNL Composite '02/'03)

 

Matthew Armas - Immaculata (B ECNL Compositie '02/'03)
 

Maddie Angelo - Youngstown State University (ECNL '02/'03)

 

Monsif Atify - Widener University (ECNL '02/'03)

 

Abby Aughe - Shippensburg University (ECNL Regional '02/'03)

 

Audrey Brown - University of Cinncinati (ECNL '02/'03)

 

Kloey Carminati - East Stroudsburg University (ECNL '02/'03)

 

Libby Cogan - Shippensburg University (ECNL Regional '02/'03)

 

Alyson Cutter - West Chester University (ECNL '02/'03)

 

Emily Deluisi - Rider University (ECNL '02/'03)

 

Scott Doig - Oberlin College (ECNL '02/'03)

 

Christian Dimopoulous - Ursinus College (ECNL '02/'03)

 

Emily Dunn - Ohio Wesleyan University (ECNL Composite)

 

Kaelin Hatcher - Immaculata College (Boys ECNL Composite)

 

Paige Hoeger - Virginia Commonwealth University (ECNL '02/'03)

 

Cameron Hoober - Hope College (ECNL '02/'03)

 

Reese Evans - Bucknell (ECNL '02/'03)

 

Christian Dimopoulos - Ursinus College  (Boys ECNL '02/'03)

 

Emily Dunn - Ohio Wesleyan University (ECNL Regional '01/'02)

 

Hope Flanegin - Lehigh University (ECNL '02/'03)

 

Allie Foote - Vassar College (ECNL Regional League '03)

 

Emily Foote - Vassar College - (ECNL Regional League '03)
 

Jocelyn Fowler - Kutztown University - (ECNL '02/'03)

 

Alex Geczy - University of Massachusetts - (MLS NEXT '02/'03) 

 

Jess Harpel - East Stroudsburg University (ECNL Regional League '02/'03)

 

Kaelin Hatcher - Immaculata (B ECNL Composite '02/'03)

 

Brooklynn Hudgins - Tusculum University (ECNL Regional '02/'03)

 

Sincere Kato - Goldey Beacom College (ECNL '02/'03)

 

Leighann Kafel - Fairleigh Dickinson University (ECNL Regional '02/'03)

 

Tyler King - Elizabethtown College (B ECNL Composite '02/'03)

 

Samantha Kiwak - Susquehanna University (Pre-Academy Conshy Black '03)

 

Sophia Koziol - Franklin & Marshall College (ECNL '02/'03)

 

Nico Krueger - George Washington University (MLS NEXT '02/'03)

 

Marah Krick - Eastern Kentucky University (ECNL '02/'03)

 

Nicolo Krueger - George Washington University (MLS NEXT '02/'03)

 

Sophia Lamesta - University of Pittsburgh Johnstown (ECNL Regional '02/'03)

 

Marisa Lobb - Jefferson University (ECNL Regional '02/'03)

 

Ryan Lynch - Hampton University (ECNL '02/'03 Composite)

 

Luke Maciaone - Bowdoin College (MLS NEXT '02/'03)

 

Jordan Mahony - American University (ECNL '02/'03)

 

Stephanie Marinelli - Immaculata College (ECNL Regional '02/'03)

 

Gina Marinelli - Immaculata College (ECNL Regional '02/'03)

 

Everett McCloskey - Virginia Wesleyan (MLS NEXT '02/'03)

 

Gavin O'Neill - Rowan University (ECNL '02/'03)

 

Shayna Polsky - Hamilton College (ECNL '02/'03)

 

Abril Riley - Cedar Crest College (Pre-Academy Conshy Black '03)

 

Clare Robinson - Hamilton College (ECNL Regional '02/'03)

 

Kylie Scarpiello - Bryn Athyn College (Pre-Academy Conshy Black '03)

 

Justin Shaffer - Eastern University (MLS NEXT '02/'03)

 

Caleb Silkroski - Manor College (B ECNL Composite '02/'03)

 

Thomas Skrocki - Rider University (MLS NEXT '02/'03)

 

Brooke Steel - American University (ECNL '02/'03)

 

Brooke Snopkowski - Wilkes University (ECNL Regional '02/'03)

 

Julia Stephan - Holy Family University (ECNL Composite '02/'03)

 

Janae Stewart - University of Pennsylvania (ECNL '02/'03)

 

Rory Travers - Penn State Brandywine (B ECNL Composite '02/'03)

 

Molly Thomas - East Carolina University (ECNL '02/'03)

 

Ariana Trautz - Penn State Schuykill (Pre-Academy Conshy Black '03)

 

Alex Wilson - Franklin & Marshall (ECNL '02/'03)

 

Hayden Wilson - Franklin & Marshall (ECNL '02/'03)

 

Quintin Wrabley - Brandeis University (Boys ECNL '02/'03)

 

Nate Udell - Theil College (B ECNL Composite '02/'03)

 


 

2022 College Commitments
 

Gabby Fontana - Bloomsburg University (ECNL '03/'04)

 

Andrew Johnson - Cornell University (MLS Next '04)

 

Raine Korpics - Saint Francis University (ECNL '03/'04)

 


 

2020 College Commitments

 

Joseph Anderson - University of Rochester (Development Academy '01/'02)

 

Mikkel Andersen - Saint Joseph's University (ECNL '01/'02)

 

Jason Aoyama - US Naval Academy (Development Academy '01/'02)

 

Philip Armas III - Duquesne (Development Academy '01/'02)

 

Giovanni Astorino - Bloomsburg University (ECNL Composite)

 

Dominick Bachstein - LaSalle University (Development Academy '01/'02)
 

Colin Beasley - Rutgers University (Development Academy '01/'02)

 

Jack Bonas - Villanova University (Development Academy '01/'02)

 

Ashley Buchheit - University of New Hampshire (ECNL '01/'02)

 

Chris Comber - Washington College (ECNL '01/'02)

 

Kiley Endres - East Carolina University (ECNL '01/'02)
 

Lexy Endres - Temple University (ECNL '01/'02) 

 

Jimmy Fallon - Elizabethtown College (ECNL '01/'02)

 

Liam Fuller - University of Delaware (Development Academy '01/'02)

 

Justin Hartwig - Williams College (Development Academy '01/'02)

 

Kiley Kergides - West Chester University (ECNL '01/'02)

 

Payce Korpics - Moravian College (ECNL '01/'02)

 

Carson Lengel - University of Mary Washington (ECNL Regional '01/'02)

 

Kevin  Lochbihler - Boston University (ECNL '01/'02)

 

Luke Macaione - Bowdoin College (Development Academy '01/'02)

 

Shawn-Thomas Mcconnell - Rosemont College (ECNL Composite '01/'02)

 

Nathanael McKay - University of Scranton (ECNL '01/'02)

 

Chad McNally - Millserville University (ECNL '01/'02)

 

Shawn-Thomas McConnell - Rosemont College (ECNL Composite)

 

John Nelson - Jefferson University (ECNL '01/'02)

 

Liz Norton - Elizabethtown College (ECNL Regional '01/'02)

 

Bennett Nordhoff - Delaware Valley University (ECNL Composite '01/'02)

 

Laila Payton - Old Dominion University (ECNL '01/'02)
 

Kayla Pennington - Mount Saint Mary's University (ECNL '01/'02)

 

Tommy Prusak - Shippensburg University (ECNL '01/'02)

 

Carly Reighard - Jefferson University (ECNL '01/'02)

 

Flannan Riley - Presbyterian College (Development Academy '01/'02)

 

Kane Ritchie - College of Charleston (ECNL '01/'02)

 

Justin Ruth - University of Delaware ( Development Academy '01/'02)

 

Kate Stricker - The Catholic University of America (ECNL '01/'02)

 

Zach Wagner - US Naval Academy (Development Academy '01/'02)

 

Luke Wojciechowski - Jefferson University (Development Academy '01/'02)

 

 


2019 College Commitments

 

Marco Bla - Old Dominion Unversity (Development Academy '00/'01)

 

Mike Bulzoni - Jefferson University (ECNL '00/'01)

 

Logan Cattie - Unversity of Scranton (ECNL '00/'01)
 

Kristen Cocozza - Fordham University (ECNL '00/'01)
 

Kayla DeTreux - Long Island University, Brooklyn (ECNL '00/'01 Composite)

 

Mackenzie Edwards - University of Pittsburgh (ECNL '00/'01)

 

Noah Fischer - West Chester University (Development Academy '00/'01)

 

Gavin Euksuzian - Stonehill College - (Development Academy '00/'01)

 

Kellen Fitzgerald - Wesleyan University (ECNL '00/'01)

 

Eoin Gawronski - Temple Unversity (Development Academy '00/'01)

 

Grace Gordon - Drexel University (ECNL '00/'01)

 

Leah Greene - Winthrop University (ECNL '00/'01)

 

Tina Haig - Tusculum College (ECNL '00/'01)

 

Kailee Harwick - Wilkes University (ECNL '00/'01)

 

Allie Hoff - West Point Academy (ECNL '01)

 

Manny Ikeocha - Temple University (Development Academy '00/'01)

 

Alexei King - Misericordia University (ECNL '00/'01)

 

Isabelle Kuszyk - Bryn Mawr College (ECNL '00/'01 Composite)

 

Johnny Lenart - Lynn University (ECNL '00)

 

Foti Malitas - Bloomsburg University (Development Academy '00/'01)

 

Paige Mastripolito - Bryn Mawr College (ECNL '00/'01 Composite)

 

Cailin Panacek - American University (ECNL '00/'01)

 

Nicolas Pfau - Jefferson University (ECNL '00/'01)

 

Aidan Poley - Elizabethtown University (Development Academy '00/'01)

 

Haley Pursel - Lafayette College (ECNL '00/'01)

 

Mitchell Race - Alvernia (ECNL '00/'01)

 

Sara Readinger - University of Pennsylvania (ECNL '00/'01)

 

Lindsay Reightler - Mount St. Mary's University (ECNL '01)

 

Ken Roby - SUNY New Paltz (Development Academy - '00/'01)

 

Chris Rola - Millersville University (ECNL '00/'01)

 

Lauren Ruth – University of Delaware (ECNL '00/'01)

 

Natalie Sgro - College of Charleston (ECNL '00/'01)

 

James Simpson - Central Connecticut State University (Development Academy '00/'01)

 

Claire Sites - University of Scranton (ECNL '00/'01)

 

Pat Stelmach - Jefferson University (ECNL '00)

 

Brooke Steigerwalt - University of Tampa (ECNL '00/'01)

 

Summer Stewart - University of Delaware (ECNL '00/'01)

 

Brian Timoney - Columbia University (Development Academy '00/'01)

 

Aliza Trasatti - Virginia Commonwealth University (ECNL '00/'01)

 

Giavanna Vicari - Georgetown University (ECNL '01)

 

Daniel Yallah - Harcum College (Development Academy '00/'01)

 

Philip Washington - California University of Pennsylvania (ECNL '00/'01)

 

 


2018 College Commitments

Nate Antignani - Rider University (US Development Academy '99/'00)

 

Matthew Billbrough - Thomas Jefferson University (ECNL '99/'00)

 

Alexandra Conroy - Penn State University, Erie (ECNL '99/'00 Composite)

 

Patrick Corpus - Catholic University (ECNL '99/'00)

 

Justine Davis - Bryn Mawr College (ECNL '99/'00 Composite)

 

Josh Dubost - High Point University (US Development Academy '99/'00)

 

Annabelle Ellis - Moravian College (ECNL '99/'00 Composite)

 

Madison Feeney - Franklin & Marshall College (ECNL '99/'00 Composite)

 

Bailey Gilmore - Lycoming College (ECNL '99/'00)

 

Connor Gonzaga - Jefferson University (ECNL '99/'00)

 

Ronan Higgins - Dickinson College (ECNL '99/'00)

 

Meredith Hill - Long Island University (ECNL '99/'00)

 

Giovani Jimenez - Providence College (US Development Academy '99/'00)

 

Gabby Kane - Kutztown University (ECNL '99/'00)

 

Ali Lapiolo - Brandeis University (ECNL '99/'00 Composite)

 

Jacob Lemelin - Temple University (US Development Academy '99/'00)

 

Sage Magruder - Jackson State University (ECNL '99/'00)

 

Joey Martini - Drexel University (US Development Academy '99/'00)

 

Samantha Mazula - Youngstown State University (ECNL '99/'00)

 

KK O'Donnell - Shippensburg University (ECNL '99/'00)

 

Julia Owens - Towson University (ECNL '99/'00)

 

Raimondo Partito - Providence College (US Development Academy '99/'00)

 

Gina Peraino - United States Naval Academy (ECNL '99/'00)

 

Annelise Peterson - Saint Joseph's University (ECNL '99/'00)

 

Jeremy Rafanello - Penn State University (US Development Academy '99/'00)

 

Lindsey Reina - Emory University (ECNL '99/'00 Composite)

 

Grace Rorke – Dartmouth College (ECNL '99/'00)

 

Ian Sanger - Ursinus College (ECNL '99/'00 Composite)

 

Alexis Smith - Georgetown University (ECNL '99/'00)

 

Andrew Taber - Liberty University (US Development Academy '99/'00)

 

Emma Terrefenko - Old Dominion University (ECNL '99/'00)

 

Kyle Tucker - Drexel University (US Development Academy '99/'00)

 

Corinne Vecchione - Eastern University (ECNL '99/'00 Composite)

 

Jalen Weatherspoon - Elon University (US Development Academy '99/'00)

 


2017 College Commitments

Elizabeth Andrews – Lehigh University (U19 ECNL 98/99)

Mackenzie Anton – Lehigh University (U19 ECNL 98/99)

Juliana Bertonlino – The College of New Jersey (U19 ECNL 98/99)

Daniel Blackford - Philadelphia University (U19 Premier 98)

Julia Brown – University of North Carolina - Greensboro (U19 ECNL 98/99)

Kexxer Camarco – University of Delaware (U18 USSDA Academy 98/99)

Kaitlyn Casiano – Stevens Institute of Technology (U19 ECNL 98/99)

Brianna Davis – New York University (U19 ECNL 98/99)

Zachary D'Elia – Immaculata University (U19 Premier 98)

Julia Detwiler – University of South Carolina (U19 ECNL 98/99)

Marissa DiGenova – Temple University (U19 ECNL 98/99)

Alex Fonder – Philadelphia University (U18 USSDA Academy 98/99)

Alexander Hajj – Temple University (U18 USSDA Academy 98/99)

Maura Holst – Fordham University (U19 ECNL 98/99)

Juan Infante – Gettysburg College (U18 USSDA Academy 98/99)

Gabe Ivins – Kenyon College (U18 USSDA Academy 98/99)

Nick Kane – Messiah College (U18 USSDA Academy 98/99)

Victoria Kent – American University (U19 ECNL 98/99)

Frank Koons – Washington College (U19 Premier 98)

Lorna MacFarlane – Dartmouth College (U19 ECNL 98/99)

Christopher McFarland - Pennsylvania College of Technology (U18 Barca 99)

Krysta Memis – Wilmington University (U19 ECNL 98/99)

Sara Messinger – George Washington University (U19 ECNL 98/99)

Donny Namani – St. Joseph’s University (U18 USSDA Academy 98/99)

Molly O'Brien – Loyola University (U19 ECNL 98/99)

Erin Paquette – Saint Anselm College (U19 ECNL 98/99)

Cullen Pina – Swarthmore College (U19 Premier 98)

Alyssa Poarch – University of Maryland (U19 ECNL 98/99)

Hudson Reid – Rider University (U18 USSDA Academy 98/99)

Miranda Royds – Lehigh University (U19 ECNL 98/99)

Brendan Rush – Chestnut Hill College (U18 Barca 99)

Aaron Schwartz – Dartmouth College (U18 USSDA Academy 98/99)

Lilly Shaner – Bucknell University (U19 ECNL 98/99)

Casey Sheehan – St. Francis University (U19 ECNL 98/99)

Kevin Smolyn - St. Francis University (U18 USSDA Academy 98/99)

Jason Stone – Bloomsburg University (U18 Premier 99)

Ryan Trapp – University of Delaware (U18 USSDA Academy 98/99)

Charlie VanOrden – Lafayette College - (U18 USSDA Academy 98/99)

Ronald Williams – University of Pennsylvania (U18 USSDA Academy 98/99)

Imani Young – Wagner College (U19 ECNL 98/99)


2016 College Commitments

Bridget Alexander – University of Hartford (U-18 ECNL)

Caroline Cashion – College of the Holy Cross (U-18 ECNL)

Tanner Daggett – Randolph Macon College (U-18 Barca)

Mackenzie Daniels – College of Charleston (U-18 ECNL)

Eddie DiPietro – Drew University (U-18 Academy)

Hunter Dyson – Philadelphia University (U-18 Premier)

Senan Farrelly – University of Notre Dame (U-18 Academy)

Jlon Flippens – University of Maryland (U-18 ECNL)

Dylan Gray – Washington College (U-18 Barca)

Jordan Kamp – St. John’s University (U-18 ECNL)

Brock Lavalla - Juniata College (U-18 Barca)

Antonio Marchio – Widener University (U-18 Academy)

Leon Maric – University of Virginia (U-18 Academy)

Braden Miller – American University (U-18 Academy)

Brigitte Mullineux – Gettysburg College (U-18 ECNL)

Defrim Namani – St. Joseph’s University (U-18 Academy)

Donny Namani – St. Joseph’s University (U-18 Academy)

Michael Narzikul –  Catholic University (U-18 Premier)

Kailey Neef – Liberty University (U-18 ECNL)

Taylor Newhart – La Salle University (U-18 ECNL)

Andrew Panzo – Gettysburg College (U-18 Premier)

Samantha Peters – College of the Holy Cross (U-18 ECNL)

Chad Poarch – Pennsylvania State University (U-18 Academy)

Alice Regan – Loyola University (U-18 ECNL)

Katherine Roth – Virginia Tech (U-18 ECNL)

CJ Smolyn – St. Francis University (U-18 Academy)

Andrew Stant – Air Force Academy (U-18 Academy)

Jim Tricolli – Emory University (U-18 Premier)

Gabrielle Vagnozzi – St. Joseph’s University (U-18 ECNL)

Zach Wagner - Widener University (U-18 Barca)

Erica Wallace – St. Joseph’s University (U-18 ECNL)

Cody Wax – Bucknell University (U-18 Academy)

Jake Weaver – Penn State Altoona (U-18 Barca)

Travis Wilson – Elizabethtown College (U-18 Barca)

Emily Wilkinson – La Salle University (U-18 ECNL)

Thank you to our sponsors!

Adidas

Adidas

Generation Adidas

Generation Adidas